Jdi na obsah Jdi na menu
 


EIC - Exercise Induced Collapse

19. 5. 2009

EIC – Exercise induced collapse


více info na: http://labrador-eic.cz/


Exercise induced collapse (EIC) můžeme přeložit zhruba jako Kolaps provokovaný fyzickou zátěží. Jak takový kolaps vypadá se můžete podívat na přiloženém videu. Jeho průběh se však u jednotlivých zvířat liší, jak závažností a rychlostí nástupu příznaků, tak četností záchvatů.

 

Jedná se o autozomálně recesivní dědičný defekt. To znamená, že aby jedinec skutečně trpěl příznaky tohoto onemocnění, musí zdědit dva defektní geny, jeden po otci a druhý po matce. Pokud má ve své genetické výbavě jeden defektní gen a druhý normální, nebude sám trpět žádnými příznaky, je pouze přenašeč (carrier). Ve spojení s jiným přenašečem však může dát postižené potomstvo. Jedinec, který nese pouze dva normální geny bude samozřejmě zdravý (clear) a kromě toho nemůže dát postižené potomstvo. Přenašeče je možné odhalit pouze dvěma způsoby: narodí se po něm postižené štěně (oba rodiče takového jedince jsou určitě přenašeči), nebo pomocí genetického testu. Takový test pro EIC již existuje a vyvinula ho Univerzita v Minnesotě. Byl nalezen defektní gen kódující dynamin 1, což je látka podílející se na nervosvalovém přenosu signálů. Při maximální zátěži není tento defektní protein schopen vyhovět požadavkům a postižený jedinec zkolabuje. S pomocí specifického testu lze přenašeče snadno odhalit, problém je pouze v tom, že jejich výskyt v populaci labradorů je kolem 30%. Tento údaj platí jak pro výstavní, tak pro pracovní linie, snad jen u amerických trialových linií je situace ještě horší a počet přenašečů se pohybuje kolem 40%.

Dobrá zpráva je, že právě díky existenci genetického testu by neměl být velký problém se s touto nemocí vypořádat jednou pro vždy. Není ani třeba vyřazovat z chovu všechny přenašeče, to by naopak vedlo ke zbytečnému omezení genofondu populace. Vždyť přenašeč ve spojení s geneticky čistým jedincem dá pouze fyzicky zdravé potomstvo. V takovém vrhu pak bude polovina štěňat geneticky zdravých a polovina přenašečů. Nebudou se tedy rodit žádná postižená zvířata a počat přenašečů s každou generací klesne na polovinu. Jak vidno, opravdu žádné neštěstí. Je třeba udělat jediné, a to nechat otestovat své chovné jedince a podle výsledku upravit své chovatelské plány.

Patent vlastní University of Minnesota, pro Evropu má od nich licenci německá certifikovaná laboratoř Laboklin: http://www.laboklin.de

 

Výsledek testu může být následující:

EIC: N/N – clear  (Váš pes není nositelem genu pro EIC a bude dávat pouze zdravé potomstvo)

EIC: N/EIC – carrier (Pes je nositelem vlohy pro EIC, nemá příznaky onemocnění, ale lze ho pářit pouze s jedincem clear)

EIC: EIC/EIC – affected (Pes nese pouze vlohy pro mutovaný gen, v zátěži může zkolabovat, i ve spojení s jedincem clear budou všechna štěňata přenašeči. Využití takového jedince v chovu je diskutabilní a majitel by měl dobře zvážit, zda je tento jedinec pro plemeno opravdu takovým přínosem, aby byl přesto využíván v chovu)

 

Přenašeči jsou tedy navenek naprosto zdraví, chovatel je pouze limitován při výběru partnera, který musí být geneticky clear. I postižený jedinec může prožít spokojený bezproblémový život, pokud nebude vystavován nadměrné námaze. U klidnějších jedinců by neměl být problém, pokud povedou život rodinných miláčků, pouze omezeně zatěžovaných. Nemoc se plně projeví především u velmi temperamentních, vysoce vzrušivých jedinců, pracujících s maximálním nasazením. Během kolapsu může dojít až k úhynu postiženého jedince, jsou známy případy, kdy se takový pes utopil. Onemocnění by se proto nemělo podceňovat a při prvních příznacích kolapsu, kterými bývá slabost zadních končetin, přerušit veškerou aktivitu a psa zklidnit.


Zdroj: Mgr. Petra Otevřelová

http://www.riverdance.wbs.cz