Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠTĚNĚ - Výživa a Pohyb

1. 8. 2007

Obrazek

VÝŽIVA  ŠTĚNĚTE:

Je vyzkoušeno a doporučujeme již od odstavu krmit mimina POUZE kvalitními máčenými granulemi pro ten který věk. Malá štěňata se krmí 4x denně, tedy vždy 1/4 denní porce uváděné výrobcem granulí, v určenou denní dobu. Misku ponechají pár minut, takže pejsci se nacvičí na dobrou stravovací morálku typu - honem spapat, nebo spapají jiní. Dnes naše štěňata v 6 měsících mají stejný režim, 3x denně máčené granule, akce papání trvá slovy 15 vteřin. Porce se na první pohled zdá malá, ale je v ní naprosto vše potřebné ve správném složení a množství. Pejsek netloustne a nehubne a roste pokud možno pomalu a nejlépe řízeně. Pomalu a řízeně je velmi důležité, ba přímo zásadní pro budoucí zdravý život psa. Pomalý růst je nutný proto, aby se rostoucí kosti stačily sytit vápníkem a nevytahovaly se do délky a nezůstaly tenké a špatně urostlé. Vyroste-li pes rychle, kosti a klouby nemají dobrý základ a nadto je na ně pes brzo příliž těžký. Velmi často tento stav vede k vážným ortopedickým problémům poruch vývoje kloubů (osteochondróza, osteoporóza, displazie). Z téhož důvodu je nejlepší krmit pouze granulemi. Nikdy nikdo ještě nenamíchal v domácí stravě psu to a tolik, kolik potřebuje, to by musel být alchymista. Stejně tak kombinace domácí stravy a granulí je nevhodná, neboť naruší dobře namíchané hladiny látek v granulích a výsledek je opět nedefinovatelný. Přidáte vápník - bude ho moc, hrozí osteochondróza. Přidáte maso, tedy fosfor - bude ho moc, odplavuje se, bere s sebou vápník a vzniká odvápnění, vývojové vady. Žádné kompromisy, POUZE GRANULE. Můžeme doporučit Eukanuba, Purina ProPlan, Hill´s, Royal Canin, potom ve střední hladině K9, Anka. Níže s cenou už nedoporučujeme. Naprosto nevhodné jsou všechny granule vyráběné v tuzemsku a Pedigree Complete Menu. Hlavní nejvíce zastoupenou složkou těchto krmiv jsou obiloviny a rostlinné látky, navíc leckdy sója a různé moučky. Takové granule jsou výborné krmení pro hlodavce, ale ne pro psy. ČTĚTE SLOŽENÍ, čím text začíná, to je hlavní obsah krmiva.

Štěně má mít hmatná žebra, silné a velké klouby, silné ne příliš dlouhé nohy a kulaté kočičí ťapky jako lvíče. Takto můžete krmit až do 1 roku, potom jenom 2x denně a třeba suché granule. 2x denně krmit je lepší i pro dospělého psa, nemá celou velkou porci najednou.

Obrazek

POHYB ŠTĚNĚTE

štěně v růstu až do věku cca. 18 měsíců NESMÍ LÍTAT, absolutní je zákaz běhu u kola, agility, skoky, překážky, schody, lítání s jinými psy, s dětmi, za aportem. NEEXISTUJE!! Představte si měkké kosti jako z gumy, klouby jako z umělé hmoty, po kterých byste v zátěži chtěli, aby se pěkně do správného tvaru dotvářely a kloubní pouzdro aby bylo pěkně uzamknuté - to je prostě při zátěži nemožné. Když připustíte výše zmíněný pohyb, máte velkou pravděpodobnost invalidního psa již ve 2 letech, potom nastupuje absolutní zákaz pohybu, bolesti, léky, operace, utrpení. Ze psa je kulhající invalida. Přesně z téhož důvodu také nesmí být rostoucí pes tlustý. Pěkně a logicky to do sebe zapadá.

Tedy až do 18 měsíců minimálně pěkně všechno pomalu a v klidu. Tak nejlépe 3x denně 1/2 hodinky, procházka, v klidu bez lítání, čmuchat, kousat klacík, hrabat a skvělé je lehké plavání (to je přece rehabilitace i pro lidi). Nohy nesmí být vahou těla příliš zatěžovány. Jakmile by pes začal divočit, vzala bych ho na vodítko. Naše štěňata jsou jen po půlhodinkách na dvoře a to ani ne spolu, protože začnou divočet téměř vždy. Pěkně odděleně, to si potom jen tak pocházejí, hrabou myši, přesazují kytky a koušou klacíky, maximálně pár metrů proženou kočku a dost. Hlavně spoustu klidu a odpočinku. Chraňpánbůh a opatruj před radami typu "postupné zvyšování zátěže", nebo "musíte ho utahat" apod. Takoví rádcové by Vám měli potom doživotně hradit všechna veterinární ošetření, která by Vás při dodržení jejich rady jistě čekala.

Stojí za to to pár měsíců vydržet, potom už bude hej a pokud neměl Vás pejsek geneticky kloubní vady zakódovány, bude po zbytek života v pohodě.

Jana Halabalová