Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pejska nebo Fenku? S nebo bez PP?

25. 7. 2007

Obrazek


Pejska nebo Fenku?

Pro ty z vás, kteří jsou rozhodnuti štěně zakoupit, ale nevědí ještě, zda fenku či pejska, tady máme pár postřehů.

Fenka:

výhody:

fenky jsou celkově poslušnější a ovladatelnější, je pro ně přirozené se podřizovat (stačí se podívat, jaké vztahy panují ve vlčí smečce), respektují autoritu více osob, včetně dětí

menší hmotnost, to znamená i menší spotřeba krmiva

nereaguje na hárající fenky v okolí, nemají tendence utíkat (někdy se tato tendence může objevit při hárání)

neznačkuje teritorium

při správné výchově bývá dobře ovladatelná i dětmi

nevýhody:

hárání: obvykle 2x ročně, zhruba 3 týdny – v tomto období je nutné fenku hlídat před nežádoucím nakrytím, v důsledku hormonálních změn se může dočasně měnit povaha, zhoršit poslušnost (ale tyto reakce jsou individuální, ne u každé fenky stejné a stejně silné). V bytě bývá nutná ochrana před znečištěním koberců (dnes už není problém koupit fence ochranné kalhotky). V období hárání fenka nesmí na výstavy, zkoušky a další kynologické akce.

ve vyšším věku mívají fenky sklony k obezitě, je třeba přizpůsobovat krmnou dávku

To, že fenka potřebuje mít alespoň jednou za život štěňata, aby neměla zdravotní problémy, není veterinárně doloženo. To, zda štěňata mít či ne, záleží zcela na vašem rozhodnutí. Naopak, pokud chov neplánujete, je rozumným řešením kastrace fenky (obzvlášť tam, kde hárání přináší velké problémy např. na sídlištích). Problémy s háráním tak odpadnou a vy budete mít doma klidnou, spolehlivou a zdravou společnici.

Pejsek:

výhody:

větší sebevědomí, silnější konstituce, větší vytrvalost

nehárají

není nutné být při výcviku tak opatrný jako u některých fenek, pevnější nervový systém lépe zvládne i náročnější situace, může se i „zvýšit hlas“

nevýhody:

v době dospívání a dospělosti má sklony testovat, zda by se nemohl stát „vůdcem smečky“, mohou se objevit sklony k dominanci, soupeření o moc a vůdcovství, tomuto je třeba zabránit důsledností a jasným stanovením hranic

s dětmi si rád hraje, ale ne vždy respektuje jejich autoritu

vyšší hmotnost, vyšší spotřeba krmiva

značkuje teritorium, to může být nepříjemné např. na sídlišti (velká koncentrace psů, každý roh očůraný, ale i na zahradě - moč poškozuje rostliny, nebo v případě sousedů, kteří toto nechtějí akceptovat)

díky vyvinutým smyslům mu neunikne žádná hárající fena v dalekém širokém okolí, může mít sklony k útěkům za těmito fenkami, někteří psi v době, kdy cítí háravou fenu špatně žerou, což může být problém tam, kde je na malé ploše větší množství fenek, které hárají postupně (např. Sídliště )


Obrazek

S PP nebo bez PP?

Řada množitelů využívá popularity určitého plemene psa a chová tyto psy pouze pro zisk, a tedy se snahou odchovat co nejvíce štěňat s minimálními náklady. Stále je k vidění mnoho psů, kteří určité plemeno pouze připomínají, nejen vzhledem, ale bohužel i povahou. V čistokrevném chovu lze k dalši plemenitbě využít pouze jedince, kteří jsou exteriérově kvalitní, prokázali pracovní vlohy a netrpí vrozenými nemocemi (např. vyšší stupeň dysplazie kyčelního kloubu, což je častý problém v podstatě u všech velkých plemen. Jakýkoliv projev agresivity též vylučuje psa z dalšího chovu. Štěňata bez PP jsou potomky jedinců vyřazených z chovu, jejichž nežádoucí vlohy pak nesou dál. Tvrzení, že psi bez PP jsou zdravější, protože nejsou zdegenerovaní, je nepravdivé, naopak se často jedná o jedince trpící dědičnými vadami. Dnes neexistují žádná nadpočetná štěňata, všichni potomci chovných jedinců, vzniklí řádným krytím schváleným poradcem chovu, dostanou průkaz původu. Protože z hlediska FCI nelze psy bez doloženého původu považovat za příslušníky plemene, nemohou se zůčastňovat výstav, zkoušek, ani většiny soutěží. Pes bez PP je automaticky považován za křížence, označení "čistokrevný pes bez PP" je tudíž nesmyslné - nic takového není možné. Přesto mnoho lidí taková štěňátka nabízí, ne o mnoho levněji, než na kolik přijde štěně od solidního chovatele. Pokud Vám nezáleží na tom, aby pejsek měl vlastnosti určitého, Vámi zvoleného, plemene, udělejte prosím raději dobrý skutek a nabídněte domov opuštěnému voříškovi z útulku.