Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč Labrador?

29. 9. 2007

Obrazek

Proč právě Labrador?

Každý, kdo zatouží pořídit si psa, si musí zodpovědět základní otázku: Co od psa očekávám? Pokud chci psa-společníka, zcela mírného, přirozeně inteligentního, laskavého k dětem, neagresivního k člověku nebo jiným psům, snadno adaptabilního, učenlivého a lehce zvládnutelného i naprostými začátečníky, pak uvažuji právě o Labradorském retrieverovi. Jeho osobnost je hlavním důvodem jeho veliké oblíbenosti především jako domácího psa.

Labradorský retriever je nenáročný, vhodný i do městského bytu. Údržba jeho srsti je snadná i za deště, kdy stačí po návratu domů otřít pouze packy a srst suchým ručníkem. V žádném případě není nutné psa "koupat" - psi jsou přirozeně krásní, čistí a voňaví. Naprosto jim dostačuje pravidelné koupání v řece nebo rybníce, které narozdíl od "koupání ve vaně" milují.

Labradorský retriever není jen příjemný společník, ale uspokojí i lovecké sklony svých majitelů - je totiž skvělým loveckým psem ze skupiny "přinašečů" - v myslivecké praxi bývá využíván zejména k přinášení střelené zvěře, nicméně jeho upotřebitelnost je všestranná.

Poslední dobou je pro svůj skvělý nos hojně užíván jako pomocník policie při vyhledávání drog a jiných chemických látek, a pro svou jedinečnou povahu jako asistenční, vodící nebo signální pes pomáhající postiženým lidem. Speciálním výcvikem lze docílit provádění mnoha úkonů, které postiženému člověku usnadňují řadu činností běžného dne (např. rozsvěcení a zhasínání světel, přinášení určitého předmětu - jako je telefon, léky, noviny atd., sundávání ponožek, rukavic nebo i svetru, vytahování prádla z pračky, podávání spadlých předmětů - tužky, klíče, listy papíru, nošení batůžku s drobnostmi, tažení invalidního vozítku atd). Signální psi upozorňují na důležité zvuky osobu se sluchovým postižením. Reagují např. na zvonek u dveří, telefon, budík, pláč dítěte, zvukové signály kuchyňského zařízení apod.

Labrador má rád člověka, vodu a přinášení míčků, klacků, hraček či bačkor. Pokud mu vedle toho ještě poskytnete starostlivou péči a každodenní lásku, bude pro vás věrným a milujícím členem rodiny po celý život.